День в історії. Диво імені Михайла Фоменка

11.10.2023 10:03

Цього дня у 2013 році в рамках відбору до ЧС-2014 українська збірна здобула важливу перемогу у грі з командою Польщі

Михайло Фоменко. Фото УАФ

11 жовтня

Надвольова перемога словенців

1995 рік — у відборі до Євро-1996 наша збірна зазнала дуже неприємної поразки від Словенії. У Любляні наші вже у дебюті опинились у меншості, після того як Жабченко в'їхав в Заховича. Проте синьо-жовті виступали потужно і повели у два м'ячі. Після передач Юрія Калитвинцева забивали Віктор Скрипник та Тімерлан Гусейнов.

Однак після перерви господарі здійснили маленьке диво. Дубль Саши Удовича та ще один м'яч від Златка Заховича допомогли словенцям здобути надвольову перемогу. Щоправда, наші були роздратовані помилками арбітра, стверджуючи, що щонайменше один м'яч господарі забили з офсайду. У тому відборі, дебютному для нашої молодої збірної, вона виступила набагато слабше за очікування.

Довели перевагу в Єревані

1997 рік — у кваліфікації до чемпіонату світу 1998 Україна була серед лідерів своєї групи, незважаючи на конкуренцію з боку чинних чемпіонів Європи німців і міцних португальців. І під кінець відбору, граючи проти Вірменії, довела свою перевагу, коли Андрій Шевченко забив після передачі представника німецького Вердера Віктора Скрипника. А вже у другому таймі Ребров асистував ще одному майбутньому бременцю — Юрію Максимову. Відбірний турнір Україна завершила другою, отримавши в суперники Хорватію…

Прийшли до тями після «польського конфузу»

2000 рік — після поразки від Польщі на самому початку відбору до чемпіонату світу 2002 була робоча перемога у Вірменії. Тож у третьому турі нашій збірній треба було перемагати норвежців. Їхня збірна — учасниця двох останніх міжнародних турнірів. Вона мала низку гравців з непоганим міжнародним досвідом, включаючи представників провідних клубів і ліг. Тож коли на початку другого тайму після передачі Воробея наша головна зірка — Андрій Шевченко забив у ворота господарів, це сприйняли з полегшенням. Важлива перемога допомогла прийти до тями після «польського конфузу»…

Норвегія — Україна — 0:1

Пісний початок не сприяв вірі у гучні обіцянки

2003 рік — цього дня Олег Блохін дебютував на посаді головного тренера збірної України. Початок вийшов не дуже яскравим – нульова нічия у товариському матчі з Македонією. Однак у результаті великий український футболіст допоміг збірній досягти найбільших результатів у її історії.

Спочатку масштаб особи Блохіна-футболіста переважав над досягненнями Блохіна-тренера. Преса стібалася над його обіцянкою вивести збірну на мундіаль із першого місця. І пісне начало не сприяло вірі у такі обіцянки. Втім, історія розсудила на користь Блохіна.

А вже в дебютному матчі були помітні ті риси, які стануть характеристикою збірної при Олегу Володимировичу. У грі з Македонією він дав дебютувати Шершуну, Гаю, Луценку, Назаренко та Косиріну. Надалі збудував національну команду під своє бачення. І дотримався свого слова.

Україна — Македонія — 0:0

Було ясно: найвідповідальніший матч осеніось він

2006 рік — на початку відбору до чемпіонату Європи-2008 Україна очікувано обіграла Грузію і очікувано поступилася Італії — свіжому чемпіону світу, з яким того року зустрічалася тричі. Було дуже ясно: найвідповідальніший матч осені — ось він. Шотландця разом із нами збиралися кидати виклик фаворитам — французам та італійцям. Обігравши Фарери, Литву і навіть Францію, вони сенсаційно лідирували у нашій групі.

Однак спочатку Кучер замкнув подачу Свідерського, а потім Шевченко заробив та реалізував пенальті. Україна здобула найважливішу перемогу, яка давала їй надію на успішне продовження відбору.

Україна — Шотландія — 2:0

Бойова нульовка з «клітчастими»

2008 рік — у відборі до чемпіонату світу-2010 Україна грала один з найважливіших матчів — з Хорватією. Після перемог над білорусами та казахами ми були лідерами разом із англійцями. А ось «клітчасті» встигли програти родоначальникам футболу вдома з принизливим рахунком 1:4.

Проте реваншу, на який розраховували хорвати після такої поразки, і українці, після вильоту до плей-офф із хорватами майже десять років тому, не сталося. Була бойова нульовка, в якій найкращими виявились воротар Шахтаря Андрій Пятов і колишній — Стіпе Плетікоса, який на момент харківського матчу представляв уже московський Спартак.

Українаь — Хорватія — 0:0

Один із найнезвичайніших товариських матчів в історії збірної

2010 рік — маючи вільний графік у зв'язку з підготовкою до домашнього чемпіонату Європи, Україна зіграла один із найнезвичайніших товариських матчів у своїй історії. У британському місті Дербі ми билися з Бразилією — великою і жахливою, але такою, що експериментувала і грала у навчальному форматі.

Поціновувачі бразильського футболу нарікали — мовляв, не всіх зірок зібрав Мано Менезес. Але склад у пентакампеонів був такий, що, звичайно, викликав повагу практично до кожного прізвища. Тож проти бразильців наші трималися 25 хвилин, поки Робіньо не допоміг забити Дані Алвесу. Спроби відігратися не мали успіху, а Пато подвоїв рахунок. Загальна оцінка побаченого програли гідно. Підготовка до Євро-2012 продовжилась.

Бразилія — ​​Україна — 2:0

2011 рік — ім'я спаринг-партнера українців не вселяло благоговійного жаху. Однак для своїх локальних тактичних завдань цей товариський матч був дуже корисним. На той час Естонія потужно виступала у відборі до Євро-2012, обігравши Сербію та Словенію, і навіть випереджала нашу збірну у таблиці коефіцієнтів!

Це підтвердив і перебіг подій. Рибці довелося кілька разів розпочинати гру. Але перед перервою Гусєву вдалося відкрити рахунок. У другому таймі Алієв після передачі Бутко закріпив нашу перевагу. А наприкінці зустрічі у ворота Рибки було призначено пенальті, який наш голкіпер відбив.

Естонія — Україна — 0:2

Чудо імені Михайла Фоменка

2013 рік — у рамках відбору до бразильського мундіалю наша збірна грала один з найважливіших матчів — проти поляків. Після перемоги над Чорногорією і стратегічно важливою домашньою нічиєю з англійцями треба було зібрати всі сили на вирішальну гру. І після передачі Коноплянки витончений удар Андрія Ярмоленка приніс нашій збірній три очки, які за вагою були як усі шість.

Шкода, диво імені Михайла Фоменка не тривало до матчу-відповіді плей-офф у Франції. Але наснага, подарована нам тоді збірною, була безцінна.

Україна — Польща — 1:0

Дубль Малиновського наблизив до Євро-2020

2019 рік — збірна України в Харкові обіграла команду Литви у кваліфікації Євро-2020. Помилки оборони литовців та тиск українців не могли не вилитися у забитий гол. Прийшов він на 29-й хвилині під час позиційної атаки, коли Малиновський почав просування вперед і обігрався з Мораєсом, який повернув п'ятою. Руслану залишалося лише прошити кіпера суперників, із чим він успішно впорався.

У другій половині зустрічі малюнок гри не змінився, а підопічним Шевченко здорово допоміг ще один гол Малиновського. Українці звично контролювали м'яч і творили, але без гостроти, доки Ярмоленко не заробив небезпечний штрафний. Руслан виконав гарматний удар у дальній кут — Черняускас навіть не сіпнувся.

Україна — Литва — 2:0