День в історії. Перша перемога збірної України в офіційному турнірі

13.11.2023 11:03

29 років тому Олександр Шовковський дебютував за збірну України, а через п'ять років зробив найзнаменитішу помилку в кар'єрі

Олександр Шовковський. Фото УАФ

13 листопада

1994 рік — збірна України проводила свій третій матч у своїй першій відбірній кампанії — Євро-1996. У двох попередніх українці поступилися Литві (0:2) та розійшлися миром зі Словенією (0:0). Естонія на момент зустрічі з Україною йшла на останньому місці в групі 4. Тому втрачати очки в цьому поєдинку українська команда вже не мала права. У підсумку підопічні Йожефа Сабо просто зім'яли опонента (3:0). У гостей найбільшим досягненням в атаці став удар по воротах Шовковського на 7-й хвилині.

Голкіпера замінили, щоб не змерз

До речі, це був дебютний матч Олександра у національній команді. Загалом у головній команді країни Шовковський провів 92 поєдинки. Цікаво, що на 80-й хвилині Шовковського замінив Суслов, який також дебютував у національній команді. Заміну наставники збірної України мотивували страхом переохолодження голкіпера, який відверто нудьгував. Справа в тому, що до початку матчу у Києві було чотири градуси морозу.

Розгромивши Естонію (3:0), українці записали до свого активу першу велику перемогу. А автор першого забитого м'яча у тому матчі Сергій Коновалов увійшов до історії національної команди як автор першого гола збірної України в офіційних поєдинках. Гольову передачу Коновалову віддав капітан команди Геннадій Литовченко, який на той час грав у австрійській Адмірі-Ваккер.

Катастрофічним становище назвати не можна було

1999 рік — збірна України провела свій перший матч плей-офф Євро-2000 проти Словенії. Після жеребкування в Україні були задоволені. Адже, наприклад, в опонентах на цій стадії могли опинитися збірні Англії чи Туреччини. Словенці здавалися набагато кращим варіантом... І коли на 33-й хвилині Шевченко блискучим ударом вразив дальній кут воріт господарів, нічого не віщувало лиха. Але у підсумку українці заробили два вилучення, пропустили гол після жахливої ​​помилки Шовковського та поїхали додому, програвши з рахунком 1:2.

Катастрофічним такий стан справ назвати не можна було. Але хто ж знав, що у матчі-відповіді погода внесе свої істотні корективи у двоматчеве протистояння…