День в історії. Прізвище Педерсена стало прозивним ім'ям

15.11.2023 10:03

26 років тому збірна України у матчі з кричущою помилкою суддівської бригади норвежця Педерсена не зуміла забезпечити потрібний результат у плей-офф проти Хорватії

Фото УАФ

15 листопада

Здавалося, крах хорватів близько...

1997 рік — 70 тисяч уболівальників на НСК Олімпійський побачили матч-відповідь плей-оф чемпіонату світу. Після хорватської поразки Україна мала відігравати двогольовий дефіцит. Ах, як не вистачало в першому стиковому поєдинку Шевченка та Калитвинцева, що перебрали карток. І ось вони у грі — ті самі, чиї імена вивчала за груповим турніром Ліги чемпіонів футбольна Європа. Вже в дебюті Шева відгукувався на навіс із правого флангу — перевірив воротаря Мрміча на вибір позиції та реакцію. Щойно Шукер вибрався з відповідним ударом — як Україна повела в рахунку. Після удару Калитвинцева голкіпер упустив м'яч, і Шевченко кинувся на добивання, заставши зненацька суперників.

У ці хвилини суперник панікує — це відчуває Шева, кидаючись у сміливий прохід. Мрміч задкує і відбиває м'яч знову на суперника — Косовський перший на добиванні, але святкування скасовує арбітр, прізвище якого в Україні стало синонімом суддівських помилок. Педерсен помилково фіксує офсайд. На куражі пішли атаки — Ребров, Дмитрулін, Косовський… Здавалося, близько крах хорватів — але Бокшич, тупцюючи поряд з нашим штрафним, несподівано пробив. М'яч із прикрим рикошетом потрапив у ворота — 1:1.

Після такого холодного душу важко було прийти до тями. Лише у другому таймі з'явився той же вогник в атаці, але Мрміч більше так не помилявся, а сил атакувати було менше. Фінальний свисток засвідчив перемогу Хорватії у двоматчевому протистоянні.

Черговий крок на шляху до домашнього Євро

2011 рік — збірна України провела черговий товариський матч на шляху до домашнього чемпіонату Європи — проти Австрії. Вже в дебюті після чудової комбінації на лівому фланзі Україна відкрила рахунок. Коноплянка підключив Алієва, той відпасував на Мілевського, який розстріляв ворота. Ротань та Коноплянка могли збільшити перевагу і у першому таймі, і й у другому. Однак у результаті флангову подачу Фухса замкнув Янко, зрівнявши рахунок на 71-й хвилині.

Навіть у спарингах Україна билася за престиж. У меншості після вилучення Кучера спрацювали наші заміни. Передачу Гусєва в дотик замкнув Девіч, і з рахунком 2:1 виграли підопічні Блохіна.

Збентежливий результат для визнаних фаворитів

Фото East News

2013 рік — відбувся перший матч плей-оф чемпіонату світу 2014 — Україна приймала Францію. Після «чуда Фоменка», яке витягло у стикові матчі збірну України після проваленого старту та перезавантаження тренерського штабу, вірилося навіть у успіх у матчі проти збірної, яка носить безліч титулів.

Матч уже у дебюті захопив увагу глядачів. Пятову довелося справлятися з випадом Жиру, а у відповідь Ярмоленко, витончено обійшовши суперників, не так сильно закрутив м'яч, і Льоріс врятував французів. Штурмові атаки із фланговим акцентом змушували з повною самовіддачею працювати крайніх захисників. І грізний Рібері досить швидко потрапив у лещата Федецького. Рідкісними були випадки, коли він звільнявся з-під опіки Артема. Перемогу нашого тафгаю у дуелі з Франком визнала навіть закордонна преса. Ротань у відповідь промчав через правий фланг і м'яко навісив, але Едмар головою пробив неточно. Ах, як хотів бразилець допомогти Україні побачити його батьківщину на власні очі…

Незабаром Едмар асистував Коноплянці, але м'яч з кіксом від суперників розминувся з воротами. У другому таймі це спрацювало: триходівка Зозуля—Степаненко—Едмар завершилася голом. Роман опинився перед воротарем, витримав інфарктну паузу та пробив. М'яч прокотився поряд із носом Льоріса — 1:0. Зозуля й надалі терзав зіркову оборону суперників. Зупинити його вдавалося лише з фолом, і якщо у двох сумнівних моментах Чакир мовчав, то третього засвистів. Ярмоленко з пенальті пробив упевнено, м'яч із рикошетом від поперечини опустився за лінією воріт.

2:0 та парочка невикористаних моментів у підопічних Михайла Фоменка — бентежний результат для визнаних фаворитів. Проте за «А» слід сказати «Б». Матчу у відповідь Україна чекала з небувалим натхненням…

Соло виконав Андрій Ярмоленко

2014 рік — збірна України в Люксембурзі провела відбірний матч чемпіонату Європи 2016 року. Цей матч очікувано завершився перемогою нашої команди — 3:0. Соло виконав Андрій Ярмоленко, який оформив перший хет-трик за національну збірну України (за 24 хвилини він і зараз залишається найшвидшим в історії національної команди).

Наприкінці Україна виявилася холоднокровнішою…

2016 рік — після перемоги над Фінляндією в Одесі у відбірному матчі ЧС-2018 у збірної України з'явилося вікно. Його вдалося успішно заповнити цікавим міжнародним товариським матчем. До нас у гості прибула Сербія. А приймати давнього суперника було вирішено у Харкові, який з 2013 року не бачив на власні очі національну збірну. Синьо-жовті перемогли 2:0 з дебютним голом у збірній Шахова, та реалізованим пенальті від Ярмоленко.